Základní poznatky o subkultuře EMO

31. ledna 2012 v 14:13 | Nikky Bat & Samara Domara |  Emo


Emo subkultura (původ slova emo je v emocích), která vznikla koncem 80. letech 20. století a rozšířila se zejména po roce 2000, značí kombinaci specificky oděné mládeže, způsob vnímání reality a současně hudební vkus orientovaný na emo hudbu. Znamená to, že "emař" se obléká jako pochmurný punkáč, fascinuje ho ponurost, bolest na světě (v takovém smyslu, že na světě se příliš trpí) a romantika, libuje si v melancholii a poslouchá hardcore punk, emocore či screamo. V nové generace příznivců emo subkultury už ale není na hudbu kladen takový důraz; zároveň se rozšířil trend depresí, smutku a sebepoškozování.


Emo postupně vznikalo z amerických punk-rockových kapel, které se přestaly soustředit na politiku jako takovou a do svých textů zmiňovaly spíš bolest a špatné vlastnosti lidí a světa. Ve svých vystoupeních členové kapel často předváděli pochmurnou show, nebo začali plakat a na koncerty se oblékali do černé; netrvalo to dlouho, a jejich chování začali napodobovat jejich fanoušci. Emo byla poměrně dlouhou dobu uzavřená komunita, která se postupně vytrácela, ale kolem roku 2000 nastala nová éra emocorových kapel, díky kterým se subkultura dostala zpět do podvědomí lidí. Emo scéna je nyní zcela jiná, než v minulém století, což je nové generaci často vytýkáno, ale vývoj kultury rozhodně není chyba. Více než ostatní subkultury je emo doprovázeno předsudky a uvnitř panuje velmi často nenávist k tzv. "pozérům".

Součástí emo subkultury je emo styl: Je to druh oblékání, který si oblíbilo daleko větší množství lidí, než subkulturu samotnou. Emo styl se dále rozděluje na EmoCore a New Generation: EmoCore se váže zejména ke scéně v minulém století, kdy se jedná o černé, těsné onošené oblečení a potisky triček tvoří indie kapely z osmdesátek. Naopak New Generation mají snahu o extravaganci, nevšední barvy a netypické účesy. New Generation není téměř nikdy součástí subkultury, ale jen stylu.

Článek napsala Nikky Bat a v září upravila a částečně přepsala Samara Domara.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zouzíí <<* Zouzíí <<* | Web | 8. května 2012 v 19:46 | Reagovat

Osobně nechápu lidi, co si pod slovem emo vybaví řezání se. Neni to žádným pravidlem a osobně lidi, kteří se řežou jen proto, aby byli "cool" dost odsuzuju. to je ubohost. když se tomu člověku něco hroznýho stane ( jako třeba když mu umře někdo blízký jako mě ), jo fajn. je lepší přebít tu bolest na srdci něčím jiný. v tomhle případě jsem se i já řezala. ale jen proto, aby byli cool, no to mi přijde dost trapný :D
Mě lidi za to, že jsem( teď už spíš byla ) emo odsuzujou. Už nenosim jen tu černou, ale spíš barevnější hadříky.
Dokonce jsem se setkala s názorem, že by jeden kluk, kterýho znam, měl radši za kamaráda gaye než emařku( a on je dost velkej homofob :D )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama